Вкусът е изцяло субективно усещане. И все пак реших да споделя личната ми класация за лютеници (леко подбутнат от Еленко). Нямам някаква изпитана, надеждна и прозрачна методология – общо взето съм ги подредил по вкус и каквото пише на етикета. От години избягвам всички лютеници, които са под формата на пюре и ям само от вида „домашна“ и „едросмляна“.
Трето място: Marco едро смляна лютеница – домашна
Съдържание: печени белени пиперки, печен патладжан, доматено пюре, слънчогледово олио, захар, сол, подправки.
Енергийна стойност за 100г: 200 кило калории
Определено най-мазната и калорична лютеница в класацията и предполагам най-засищащата. Също така се произвежда от фирмата с най-яко име – Митак ООД, с. Ястребово. На етикета има знак, че се произвежда ръчно, което означава че цялото Ястребово е заето да реже, пече, пълни и вари буркани с лютеница.
Екстри:
+ мега мазна
+ най-подробен етикет и описание на съдържанието
+ ISO 9001:2000
+ ръчно направена
+ вакуум бутон
Второ място: Todorka Староселска лютеница по домашно направена
Съдържание: Печена белена червена капия, печен белен патладжан, доматено пюре, растително масло, захар, сол, натурални подправки.
Енергийна стойност за 100г: 160 кило калории
Освен, че има най-странното име за лютеница заради „по домашно направена“, ако разгледате опаковката ще видите, че производителя акцентира супер много на бутона за безопасност. Бутон е самата капачка, която ако може да се натисне – значи няма вакуум и продуктът е потенциално опасен. Ако оставим това настрана, тази лютеница е една от най-вкусните, като може да бъде намерена в два варианта – обикновена и с люти чушлета. Внимавайте – лютата версия е наистина люта, но за да се подлютите ще трябва да мине известно време.
Екстри:
+ обикновен и лют модел
+ вакуум бутон
Първо място: Deroni Велика лютеница домашна едросмляна, златна серия
Съдържание: печена белена червена капия, печен белен патладжан, пюре от домати, растително масло, захар, сол, натурални подправки.
Енергийна стойност за 100г.: 160 кило калории
Лютеницата с най-луксозно име 🙂 Само дето не са написало и едно „ограничено количество“ или пък „резерва“. Ако изключим това всичко останало е супер. Вкусът е наистина запомнящ се, като не е толкова калорична като тази на Marco, няма консерванти и има две iso-та за безопасност и качество
Екстри:
+ без консерванти
+ ниско калорична
+ вакуум-бутон
+ ISO 9001:2000
+ ISO 22000:2005
Комбинации
Освен класическата филия с масло и лютеница, ето и няколко изпробвани от мен комбинации с горните лютеници.
+ сухар (вижте снимката горе)
+ със сирене (за предпочитане да не е изкиснато)
+ течен шоколад, майонеза и бял хляб. Намажете ги на три филии и след това ги слепете и притиснете силно. Звучи странно, но пък ми е вкусно. За съжаление е тооолкова калорично, че трябва да се избягва.
Ще се радвам ако ми кажете за вашите любими модели/марки лютеница и защо ви харесват.
Лично аз не обичам едросмляна и я избягвам. От деството любима ми е лютеницата като пюре. Едно време това беше прословутото Хорце. сега има поне 6-7 дубликата с различни вариации на име и етикет и всички ги избягвам. Наскоро обаче пробвах една която ме върна в детството с лека промяна Олинезко на Олинеза. Ситно смляна на пюре и сладка. До толкова че дори е приятна да се яде директно с лъжицата 🙂 Недостатъка е че едно бурканче отива на едно ядене.
http://www.bgshop.nl/components/com_virtuemart/shop_image/product/0e6606b4768dd29be43fc47f3179ea57.jpg
Друга от подобен клас е пак на Олинеза Лютивка. същата консистенция но приятно люта.
http://www.bgshop.nl/components/com_virtuemart/shop_image/product/2e742aa2e746b6acd523750f3ea316c7.jpg
Ако си мислите, че в бурканчетата на Дерони и Олинеза има лютеница.. боже мой!
@Мишо – а какво има?
Аз пък най-обичам на баба лютеницата със сирене, дето я нарекохме пастет „Цони“ 🙂 .
Иначе от купешките – на Дерони, без консерванти, обаче тази дето е като пюре.
Прияде ми се от „великата“.
Всичко добре, до момента, в който споменаваш комбинацията с течен шоколад. Блааааааааааааааах!!
Знам какво точно има в Дерони и в Олинеза. Знам и баба ми какво слага в домашната на село. Въпроса е какво ми харесва и кое ми е вкусно.
Каладан наприемр шоколад слага 🙂
въпрос на вкус!
Ама наистина – пробвайте с шоколад 🙂 Течен 😉
Аз харесвам Олинеза Домашна (едросмляна), хич не е лоша на вкус! Малко е по-скъпичка, но е като истинска! Какво слагат, не знам, на мен на вкус ми харесва. За ISO-та не съм гледал… 🙂
200 калории са нищо! Може би пише 200Kcal, което е 200 Килокалории или 200 хиляди калории. В 100 гр чипс има 500 Кcal…..
@vassilev12 – поправено е.
Hi ! Искаше ми се да чуя коментар и препоръка за истинско сирене и истинско кисело мляко.А за лютеничките-силно благодаря,вече ще зная какво да подбирам в магазина! Между другото- ISO -тата обезателно трябва да се търсят в надписите.
ISO-тата се използват са само за ЛОГО. Фирмите покриват изискванията на стандарта- колкото да си вземат сертификата и обръщат внимание на системата си за епр. на кач. само преди да имат одит.
В малките фирми ролята на вътрешен одитор и УПР (упълномощен представител на ръководството) се изпълнява от някой който е натоварен с други задачи и само проформа изпълнява УПР задълженията си (обикновено кампанийно преди одит)
В големите фирми (предполагам) УПР си изпълнява задълженията и за това му плащат. Но тази длъжност е трън в очите на всички останали. и на ръководството също, защото в известна степен товари хората с допълнителни глупави формалности. Погледнато от вътре изглежда глупаво (както и много други процедури и формалности в ЕС) обаче погледнато отгоре всяка процедура, дребна формалност и техника за вършене на нещата описана някъде по нормативите на ЕС или ISO стандартите се е на мястото и е добре обмислена за да поддържа безупречен механизма на работа.
За съжаление обаче, тук всичко се прави проформа…. Огледайте се
Не го разбирам това с патладжаните в лютеницата. Иначе Лютеницата е тази на баба ми – червени чушки, печени и смляни, и домати смляни без люспи и семки – всички продукти разбира се, са домашни. Ако искаш ще ти пратя едно бурканче. За качеството гарантира исо-то на баба 🙂
mnomnomnomnomnomnomnomnomnomnomnogggggggggggooooooooooooooooo typo
Моят фаворит е люгеница ARO
Аз харесвам Традиционната на Олинеза. Имат бурканчета по 1кг., който с мек хляб и сиренце отива за отрицателно време.
Македонска, има я в Хит, май другаде не съм я виждал – в пъти по-добра от твоя топ 3 😉
Няколко месеца работих в „Митак“.Смело мога да кажа,че вече не смея да си купувам лютеница или каквото и да е.Хигиената е много лоша.През лятната кампания се вземат на работа разни циганки от околните села. Те нямат здравни книжки,което е задължително.Нямат и трудови договори.Изпечените чушки се чистят на пода.Изобщо е кошмар.Когато предстои проверка от ХЕИ се обаждат няколко дни предварително.Тогава се спира работа,всичко се изчиства и излъсква.
KANARIS ти много си издържал ,аз едва изтраях 1 седмица ,а имаше по-умни още първия ден се усещаха и си тръгваха.А за хигиената просто нямам думи-вече ми е трудно като ида в магазина и си представям фирма МИТАК и ми се отщява да купувам.Да се надяваме ,че кризата ще ги издуха такива производители
много добра е на „дерони“ пиперица староселска … наистина е като домашната и не е от най-скъпите все пак 😉
няма да е зле и да обменим опит за други такива селски хави дет да си ги купуваме от магазина 😀 туршии разни , кис. краставички и тем подобни зимнини щото не всички имаме села и условия да си правим тези благинки …
Някой по-горе беше споменал нещо за лютеницата от едно време „Хорцето“ – та тя и сега си се произвежда! Само е сменено името на фирмата, но си е абсолютно същата и като качество, и като вкус от едно време! Първомайска е да, но там имат още два завода в които се правят ментетата, и за това се отбягва и оригинала, а той е на фирма Булконс, и истинското и име е „Лютеница Първомай“! Всякакви други наименования от сорта на: „Първомайска лютеница“, „Първомайско Хоро“ и т.н. са ментета! Опитайте я ако искате да си спомните за едно време! Лично аз друга не харесвам от купешките лютеници, а съм пробвал доста, и въпреки това от домашната по-добра няма! Поздрави!
Искам само да ви кажа,че единствените лютеници , които са истински на пазара са тези на Дерони . Наистина имат богат избор и отделно са без консерванти . Специално лютеница “ АРо “ се прави също от фабриките на дерони . А сега имат и нова марка “ Царица “ , която е ненадмината …..
Liutenicata na olineza otgovaria na vsi4ki evropeiski standarti i ne slu4aino durji nad 40% ot pazarniq dql na liutenica v cqla bulgaria, proverih 4e ima nqkolko ISOta, tolkova im e vkusna liutenicata naj ve4e za6toto vlojenite survini sa naistina visokoka4estveni i sa obraboteni sledvaiki stari bulgarski recepti.
Napravih malko prou4vane i se okaza 4e nqkoi ot drugite marki koito Olineza durji sa Na6a Marka, Selce, a i proizvejda mnogo ot 4astnite marki za verigite, kato na liutenica Lidl, ket4up Aro za Metro, maioneza Clever za Billa, za CBA, Fantastiko, Pikadili, salati i mn drugi produkti.
izviniavam se za latinskite bukvi no nqmam kirilica!
Топ 3 ок. А някой може ли да ми каже коя лютеница има идентичен вкус с този на древната първомайска лютеница от преди 1989? Аз не съм открил такава…
Яко, вчера си купих Дерони Велика и ме изкефи, и реших да проверя коя всъщност е най-добрата. Явно съм нацелил! Ако се намери по-хубава, пишете.